Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
12 kwi 2024
Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Dzisiejszego dnia w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Sufczynie odbyły się Gminne uroczystości związane z Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. W tym roku przypada 84 rocznica wydarzenia.

Zbrodnia katyńska to egzekucja 22 tysięcy polskich obywateli, którzy uznani zostali za "wrogów władzy sowieckiej". Do każdego jeńca oddano strzał w tył głowy. Rozstrzelania ofiar dokonała policja polityczna NKWD. Ofiarami tej zbrodni byli m.in.: oficerowie, naukowcy, lekarze, nauczyciele, urzędnicy państwowi, przedsiębiorcy, czyli inteligencja narodu polskiego, która traktowana była przez oprawców, jako zagrożenie.

Na początku zaproszeni goście oraz uczniowie wraz z pocztami sztandarowymi wzięli udział w mszy świętej w kościele pw. Ducha Św. w Sufczynie, której przewodniczył Dziekan Dekanatu Porabka Uszewska Ks. Józef Golonka w koncelebrze Proboszcza Parafii w Sufczynie Ks. Waldemara Cieśli.

Następnie zebrani przemaszerowali w uroczystym pochodzie pod obelisk katyński przy budynku Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Sufczynie, który upamiętnia Antoniego Rusina oraz Alojzego Antoniego Rusina, ofiary zbrodni katyńskiej.

Część oficjalna gminnych obchodów rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu. W dalszej kolejności Dyrektor Dębińskiego Centrum Kultury Łukasz Przybyło oraz Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Sufczynie Urszula Sworst serdecznie powitali przedstawicieli władz Gminy Dębno w osobie Wójta Gminy Dębno Wiesława Kozłowskiego, jego Zastępcę Jacka Szklarza, Księdza Prałata Dziekana Dekanatu Porąbka Uszewska Józefa Golonkę, ks. Wikariusza Krzysztofa Pacha, Radną Województwa Małopolskiego Annę Mikosz, przedstawicieli Komendy Powiatowej Policji w Brzesku, członków Państwowej Straży Pożarnej w Brzesku, Radną Gminy Dębno oraz sołtysa wsi Sufczyn Ewę Płanetę, dyrektorów szkół podstawowych wraz z pocztami sztandarowymi, przedstawicieli rady rodziców, a także samorząd uczniowski. Delegacje złożyły pod obeliskiem okolicznościowe wiązanki.

Głos zabrała Radna Województwa Małopolskiego Anna Mikosz, która w swoim przemówieniu podkreśliła, iż pielęgnowanie postaw patriotycznych pozwala kształtować poczucie dumy z bycia Polakiem. Bohaterzy, którzy oddali życie w obronie ojczyzny zasługują na hołd oraz pamięć o minionych wydarzeniach.

Niech spoczywają w wiecznym pokoju - pamięć o ofiarach zbrodni katyńskiej nie zginie!