Rachmistrzowie ruszają w teren
26 lut 2011

Po zakończonym niedawno spisie rolnym rusza Narodowy Spis Powszechny Ludzi i Mieszkań. W gminie Dębno rachmistrzowie rozpoczną pracę już 1 marca.

W okresie od 1 do 17 marca prowadzony będzie obchód przedspisowy. W jego trakcie rachmistrzowie nie będą jednak odwiedzać mieszkańców w ich domach. Będą jedynie weryfikować adresy sprawdzając, czy figurujące w dokumentach domy i mieszkania faktycznie są pod wskazanymi adresami.

Właściwy spis ruszy 8 kwietnia i potrwa do 30 czerwca. Równocześnie w okresie od 8 kwietnia do 17 czerwca będzie można dokonać tzw. samospisu za pośrednictwem Internetu. Spis prowadzony będzie także telefonicznie przez ankieterów Głównego Urzędu Statystycznego w okresie od 8 kwietnia do 30 czerwca.

Spis metodą tradycyjna tzn. w trakcie bezpośredniego spotkania z mieszkańcami prowadzić będzie sześciu przeszkolonych rachmistrzów. Każdy z nich ma nie tylko wiedze teoretyczna, ale i doświadczenie ze spisu rolnego. Spis będzie dokonywany w jednej z dwóch wersji. Spis reprezentatywny jest bardziej szczegółowy i dłuższy, spis pełny dotyczy bardziej ogólnych informacji i jest krótszy.

Spisem reprezentatywnym zostanie objęta tylko część populacji, najprawdopodobniej 20 procent.

Każdy z ankieterów powinien być wyposażony w identyfikator. Udzielnie odpowiedzi na pytanie stawiane w związku ze spisem jest obowiązkowe.