Strona główna » Kalendarz » Wydarzenia kulturalne » Niezwykłe całkowite zaćmienie Księżyca

6.08.2018
Niezwykłe całkowite zaćmienie Księżyca

27 lipca 2018 roku w godzinach nocnych przy Publicznej Szkole Podstawowej w Porąbce Uszewskiej obserwowano niezwykły kosmiczny spektakl.

Aktorami  byli:

1. Księżyc, który będąc w pełni, znalazł się w cieniu Ziemi i przez 1 godzinę 43 minuty był całkowicie przez nią zasłonięty. Przybierał barwy od  pomarańczowej do rudej, czy lekko czerwonej, na tle których można było rozpoznać jego topografię.  Było to  najdłuższe w tym stuleciu  całkowite zaćmienie Księżyca .
  2. Nieco niżej Księżyca  bardzo jasno świecący  Mars  w Wielkiej Opozycji  do Słońca i jednocześnie najbliżej Ziemi.
  3. Międzynarodowa Stacja Kosmiczna przelatująca przez kilka minut nad naszymi głowami.
  4. Planeta Wenus widoczna tuż po zachodzie Słońca na zachodnim horyzoncie.
  5. Droga Mleczna, na tle której dumnie prezentował się Saturn.
  6. Jowisz,  dobrze widoczny na południowym nieboskłonie.
  7. Tysiące gwiazd rozsianych po całym nocnym niebie i meteory z roju Południowych  delta Akwarydów.

Możliwość  obserwacji  przez teleskopy potęgowało wielkość i spektakularność wydarzenia. Wszyscy uczestnicy czuli się mieszkańcami Wszechświata.

Wróć do wydarzeń kulturalnych