GMINA

Drukuj drukuj

Wydarzenia

Strona główna » GMINA » Wydarzenia » IV edycja konkursu „Miej zasady – segreguj odpady” podsumowana

IV edycja konkursu „Miej zasady – segreguj odpady” podsumowana

16.05.2019
IV edycja konkursu „Miej zasady – segreguj odpady” podsumowana

W remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Sufczynie, 10 maja 2019 roku, miało miejsce uroczyste podsumowanie IV edycji konkursu ekologicznego, na które zostały zaproszone delegacje przedszkolaków i uczniów, którzy przygotowywali prace, a także opiekunowie, wychowawcy i dyrektorzy placówek oświatowych biorących udział w konkursie. Ponadto obecni byli wójt Gminy Dębno Wiesław Kozłowski, Zastępca Wójta Jacek Szklarz, Sekretarz Gminy Dębno Justyna Wójtowicz-Woda, Przewodniczący Rady Gminy Dębno Piotr Matura oraz Przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury, Spraw Socjalnych i Sportu Marek Przeklasa. 

Głównym celem konkurs „Miej zasady – segreguj odpady” jest kształtowanie świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży szkolnej, a także promowanie idei segregacji śmieci, jako świadomego sposobu ochrony środowiska. Przeprowadzany jest on w czterech kategoriach: Przedszkola, Szkoły Podstawowe – klasy od I do III, a także klasy od IV do VI, a ostatnia kategoria skierowana była do klas VII-VIII oraz dotychczasowych publicznych gimnazjów.

Zadanie konkursowe dla Przedszkolaków polegało na wykonaniu formy lub postaci ekologicznej, która miała być inspirowana postacią zwierzęcia, tzw. Eko-Zwierz. W tej kategorii wyniki wyglądają następująco:

I miejsce – Oddział przedszkolny z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Ks. Prałata Płk. Tadeusza Dłubacza w Sufczynie

II miejsce - Publiczne Przedszkole w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łysej Górze

III miejsce - Publiczne Przedszkole w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Dębnie

Wykonanie ekologicznych dekoracji ogrodowych stanowiło zadanie konkursowe dla uczniów klas od I do III. W tej kategorii na podium znaleźli się:

I miejsce - Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Łoniowej

II miejsce - Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łysej Górze

III miejsce - Publiczna Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Jaworsku

W III kategorii, zadaniem konkursowym było stworzenie przestrzennego projektu/przekroju ekologicznego domu. Konstrukcja domu, jak i elementy wystroju pomieszczeń musiały zostać wykonane z surowców wtórnych i surowców naturalnych.

I miejsce - Zespół Szkolno-Przedszkolny w Maszkienicach

II miejsce - Publiczna Szkoła Podstawowa im. Władysława Reymonta w Porąbce Uszewskiej

III miejsce - Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Dudka w Niedźwiedzy

Dodatkowo w tej kategorii zostały przyznane dwa wyróżnienia, które otrzymała Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Łoniowej oraz Publiczna Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Biadolinach Szlacheckich.

Wykonanie, z surowców wtórnych ekologicznego pojazdu przyszłości było zadaniem dla uczestników biorących udział w ostatniej kategorii konkursowej. Zwycięski projekt został przygotowany przez Publiczną Szkołę Podstawową im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Woli Dębińskiej.

Najpiękniejsze projekty zostały nagrodzone atrakcyjnymi nagrodami m.in. mikroskopami, lunetami, globusami, grami edukacyjnymi. Dodatkowo wszystkie przedszkola, również te które nie zajęły miejsc, ale brały udział w konkursie, dostały duże prezenty – pełne zabawek, gier edukacyjnych, puzzli itp. Natomiast z każdej szkoły grupa 30 uczniów w ramach nagrody za udział w konkursie pojedzie na wycieczkę do Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Projekt kampania edukacyjna „Miej zasady – segreguj odpady” w tym roku uzyskała dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.


Wróć do wydarzeń

Informator UG system informacji przestrzennej   Stowarzyszenie Kwartet na Przedgórzu  Prawa pacjenta Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej WKU w Tarnowie  Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

W górę
Kapitał Ludzki - Narodowa Strategia Spójności Gmina Dębno Unia Europejska - Europejski Fundusz Społeczny
Modernizacja strony WWW współfinansowana z EFS w ramach projektu POKL 2007-2013 pt. "CAF - podstawa doskonalenia małopolskich JST",
nr projektu POKL.05.02.01.00-059/12