GMINA

Drukuj drukuj

Wydarzenia

Strona główna » GMINA » Wydarzenia » Pamiętali o bohaterach

Pamiętali o bohaterach

19.04.2018
Pamiętali o bohaterach

Młodzież, nauczyciele, mieszkańcy oraz przedstawiciele gminnego samorządu wzięli udział w corocznych Gminnych Uroczystościach Katyńskich, które odbyły się w Publicznej Szkole Podstawowej im. Ks. Prałata Płk. Tadeusza Dłubacza w Sufczynie.

Przy obelisku w  Sufczynie upamiętniającym zbrodnie popełnione na Polakach na Wschodzie licznie zgromadzona młodzież upamiętniła pamięć ofiar w związku z 78. rocznicą Zbrodni Katyńskiej.

- To była jedna z największych tragedii, o której przez dziesiątki lat nie było można mówić. Jednak pamięć o ofiarach tego ludobójstwa przetrwała w sercach Polaków. Likwidacja polskiej inteligencji haniebnym strzałem w tył głowy była jednym z elementów próby wymazania Polski z mapy świata – mówiła podczas uroczystości sekretarz gminy Justyna Wójtowicz-Woda.
- Szczególnie musimy pamiętać o mieszkańcach Sufczyna, którzy zginęli w Katyniu: aspirancie policji państwowej Antonim Rusinie i poruczniku Alojzym Antonim Rusinie. Nie zapominamy też o innych mieszkańcach naszej gminy, którzy zginęli na Wschodzie: ppor. Józefie Kubali, ppor. Michale Pilchu, post. PP Józefie Koryga. Cześć Ich Pamięci!

Uroczystości rozpoczęły się od hymnu państwowego i wspólnej modlitwy w intencji zamordowanych. Następnie delegacje złożyły kwiaty i zapalono znicze przy obelisku.  

Podczas uroczystości sekretarz gminy Justyna Wójtowicz-Woda wręczyła statuetkę katyńską, która stanowi symbol gminnych uroczystości katyńskich na ręce dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Maszkienicach, Doroty Batko.

Całość uświetnił montaż słowno-muzyczny w wykonaniu młodzieży.


Wróć do wydarzeń

Informator UG system informacji przestrzennej   Stowarzyszenie Kwartet na Przedgórzu  Prawa pacjenta Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej WKU w Tarnowie  Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

W górę
Kapitał Ludzki - Narodowa Strategia Spójności Gmina Dębno Unia Europejska - Europejski Fundusz Społeczny
Modernizacja strony WWW współfinansowana z EFS w ramach projektu POKL 2007-2013 pt. "CAF - podstawa doskonalenia małopolskich JST",
nr projektu POKL.05.02.01.00-059/12