GMINA

Drukuj drukuj

Wydarzenia

Strona główna » GMINA » Wydarzenia » Upamiętnili Cichociemnego

Upamiętnili Cichociemnego

5.10.2016
Upamiętnili Cichociemnego

W ubiegłą niedzielę w Biadolinach Szlacheckich odbyła się wyjątkowa uroczystość ku czci pochodzącego z terenu naszej gminy Cichociemnego, porucznika Kazimierza Rzepki o pseudonimie „Ognik”.

Uroczystość rozpoczęła się od mszy świętej w Kościele Parafialnym w Biadolinach Radłowskich. Po nabożeństwie mieszkańcy oraz zaproszeni goście udali się do Wiejskiego Domu Ludowego w Biadolinach Szlacheckich. Tam nastąpiło odsłonięcie i poświęcenie tablicy, upamiętniającej postać porucznika Kazimierza Rzepki.

Wójt Gminy Dębno Wiesław Kozłowski przywitał licznie zgromadzonych na uroczystości gości. Byli wśród nich: posłowie Józefa Szczurek-Żelazko i Wiesław Krajewski, senator Zbigniew Cichoń, dyrektor tarnowskiej Delegatury Kuratorium Oświaty Artur Puciłowski, historyk dr Dariusz Gorajczyk z krakowskiego oddziału IPN, prezes fundacji im. Cichociemnych Spadochroniarzy AK Bogdan Rowiński z żoną, delegacje jednostek wojskowych, członkowie historycznych grup rekonstrukcyjnych, zastępca wójta Gminy Dębno Irena Kowal, sekretarz Gminy Justyna Wójtowicz-Woda, dyrektorzy szkół i przedszkoli oraz nauczyciele. Na uroczystości byli również obecni członkowie rodziny porucznika Kazimierza Rzepki. Zaproszeni goście dziękowali za możliwość uczestnictwa w tak istotnym wydarzeniu i podkreślali konieczność zachowania pamięci o naszej historii.

Część artystyczna poświęcona była życiu porucznika Kazimierza Rzepki, jak również bohaterskiej działalności żołnierzy Armii Krajowej i Żołnierzy Wyklętych.

W Domu Ludowym przygotowana została wystawa pamiątek, poświęcona życiu porucznika Kazimierza Rzepki. Przed budynkiem mieszkańcy mogli obejrzeć wystawę przedmiotów z czasów drugiej wojny światowej, wśród których nie zabrakło autentycznych mundurów, pojazdów, a także broni i sprzętu wojskowego z tamtych czasów.


Wróć do wydarzeń

Kapliczki Małopolski     

W górę
Kapitał Ludzki - Narodowa Strategia Spójności Gmina Dębno Unia Europejska - Europejski Fundusz Społeczny
Modernizacja strony WWW współfinansowana z EFS w ramach projektu POKL 2007-2013 pt. "CAF - podstawa doskonalenia małopolskich JST",
nr projektu POKL.05.02.01.00-059/12